Тренінгові заняття з депутатами МПД

Тренінгове заняття «Лідер та лідерство»
Мета: ознайомити учасників з поняттям «лідерство» і «лідер», «стилі лідерства»; стимулювати учасників у пошуках свого розуміння лідерства; сформувати поняття про лідерські якості; сконструювати абетку організатора; створити сприятливий мікроклімат у групісприяти вихованню гуманного ставлення до інших.
 Оснащення заняття: дошка, магніти, папір А-4, маркери, олівці, стікери, ватман, плакати з написами
Час: ___________
СТРУКТУРА ТРЕНІНГОВОГО ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ЛІДЕРІВ МПД
Вид роботи
Орієнтовна тривалість
Ресурсне забезпечення
1.
2.
3.
Вправа «Знайомство».
Вправа «Правила тренінгу»
Очікування  «Клумба»
10
5-7
7
стікери, плакати з написом «Правила тренінгу», «Чарівна скринька»
4.
Легенда  Слона і левеня
5

5.
Інформаційне повідомлення Поняття «Лідер», «Лідерство», «Стилі лідерства»
15
 Роздатковий матеріал
6.
7.
8.
Мозковий штурм «Що таке лідерство?»
Вправа «Абетка організатора»
Мозковий штурм «Що так довго пояснював молодому левові Слон»
15
10
10
Плакат, літери
9.
Малюнковий тест «Три тварини»
15
Папір, олівці
10.
Підсумок. Очікування «Клумба»
7

11.
Прощання. Вправа «Аплодисменти по ланцюжку»
5-7


-Сьогодні ми поговоримо про риси, притаманні лідеру. Добре коли в колективі, групі є визнаний лідер! Якщо в групі лідера нема – вона розсипається, як купа піщинок. Кожна піщинка – мініатюрна скеля, але без енергії поєднання її легко понесе вітер. В групі з’являється лідер – і вона стає великою єдністю. Кожен знає, що йому робити, куди йти. У групі панує порядок і енергія скерованих в одному напрямку піщинок. Стати лідером має прагнути кожен, тільки потрібно знати своє місце, свою справу і свою відповідальність.
Ще ми з вами зібралися, щоб краще пізнати себе та своїх друзів і налагодити взаємодію в вашому колективі. У цьому вам допоможуть вправи, в яких ви будете брати участь всі разом.

Вправа «Знайомство» (10 хв.)

Усі учасники тренінгу сідають у коло, кожен по черзі починає знайомство з речення: «Мене звуть… Я не хочу хвалитися, але я…»

Для чого в нашому житті існують різні правила? Тому і я вам пропоную першу вправу – правила тренінгу.

Вправа «Правила тренінгу» (5-7 хв.)

Мета: прийняти правила для продуктивної роботи групи під час тренінгу.

Хід вправи: Учасникам тренінгу пропонується назвати правила, які, на їхню думку, потрібні для ефективної роботи під час тренінгу. Усі пропозиції записуються на ватмані. Кожне правило обговорюється – що воно означає, для чого потрібно. І ці правила мають силу протягом усіх завдань.
ü  Добровільна участь у виконанні вправ і завдань;
ü  Бути активним;
ü  Бути об’єктивним;
ü  Говорити тільки про себе, свої переживання;
ü  Уміти слухати один одного;
ü  Обговорювати дію, а не особу;
ü  Необхідно ділитися думками вголос;
ü  Необхідно поважати думку інших;
ü  Бути толерантним;
ü  Непростимо приниження;
ü  Дотримуватися регламенту
Очікування «Клумба» (7 хв.)
Учасникам роздаються невеликі аркуші паперу (стікери). Пропонується написати на них, чого саме учні чекають від заняття. Після цього аркуші вивішуються на плакаті. Важливо по групувати очікування у більш-менш близькі за змістом групи, визначити їх і подякувати за співпрацю.
Легенда про Слона і Левеня (5 хв.)
- У могутнього Лева народився син, такий же могутній і красивий. Левиця виявилася дуже ніжною мамою і, вилизуючи малюка, розповідала йому про те, який він прекрасний, ласкавий і ніжний.
-  Йшли роки, левенятко змужніло, і Лев почав брати його з собою на полювання. На полюванні левенятко було таким же чудовим як і в усьому іншому. Прийшов час Леву іти на спочиванок. Він був впевнений, що владу в лісі передає в надійні руки. Змужніле левеня з гідністю прийняло владу і сповістило про це могутнім риком. Але ось результат був несподіваним: раніше боягузливі гієни від цього звуку раптом осміліли і кинулися відбирати у левів їхню здобич. Вони щось відчули в ричанні нового господаря, що дозволило їм осміліти.
-  Старий Лев всі сили віддавав. Щоб змінити левенятку голос, але безуспішно.  З сумом усвідомлював, що влада в лісі переходить до гієн.
-  Не сподобалось це старожилам лісу, і старий Слон взявся за справу. Він повів левеня в глибину лісу і там під шелест опадаючого листя тихо та монотонно щось йому говорив. Через місяць сталося чудо! З глибини лісу почулося таке ричання, що гієни, піджавши куці хвости, розбіглись – вони зрозуміли що їх всевладдю настав кінець.
-  Що так довго пояснював молодому левові Слон поки залишається таємницею.
- Від чого звук голосу, чи погляд одних людей примушує інших внутрішньо підтягнутися, мобілізуватися і сконцентруватися? Відповідь на це питання ми знайдемо сьогодні.
Інформаційне повідомлення «Лідер. Лідерство. Теорія лідерства. Стилі лідерства» (15 хв)
Повідомлення. Інформаційне повідомлення розпочинається з того, що ознайомлюємо учасників із поняттям «лідерство», «лідер». При цьому звертається увага учасників на особливості проявів молодіжного лідерства. Залучаються учасники до розмови, ставлячи запитання:
- Хто такий лідер? Що таке лідерство?
Існує близько 130 визначень поняття «лідер». У найбільшому тлумаченні «лідер» - це людина, яка бере на себе функції управління, домінування, посідає провідне місце в ієрархії групи та здатна впливати на цю групу більше, ніж будь-хто інший. У словнику практичного психолога поняття 2лідер» визначено як «член групи, за яким усі інші члени групи визнають право ухвалювати відповідальні рішення в значущих для неї ситуаціях – рішення, які стосуються їхніх інтересів та визначають напрям і характер діяльності всієї групи», тобто лідер – це авторитарна особистість, яка реально відіграє домінуючу роль в організації спільної діяльності та регулюванні взаємин у групі.
Відповідно до цього, терміном «лідерство» охоплено взаємини домінування та підлеглості впливу й дотримання в системі міжособистісних стосунків у групі, процес управління й організації поведінки людей, який здійснює лідер, З-поміж існуючих на сьогодні концепцій лідерства найпоширенішими вважають такі:
Теорія лідерських ролей
      (Р.Бейліс) базується на уявленні функцій «професіонала», тобто лідера, зорієнтованого на розв’язання ділових проблем, і функцій лідера, який розв’язує проблеми міжособистісних стосунків.
  • Теорія рис лідерства ґрунтується на припущенні того, що кожному лідеру мають бути притаманні особливі «лідерські» риси та здібності.
  • Харизматична концепція лідерства передбачає, що лідерство властиве лише окремим видатним особам, дано як дар, як специфічна форма обдарованості.
  • Інтерактивна теорія лідерства визначає лідером будь-яку людину, котра посідає відповідне місце в системі міжособистісних стосунків. Питання, хто здатен взяти на себе лідерство, зумовлено наявністю в особистості певних індивідуальних рис, зокрема комунікативних, а також характером і змістом виконуваної діяльності.
  • Ситуаційна теорія лідерства передбачає, що лідерство – це насамперед продукт тієї ситуації, що склалася в групі.
  • Синтетична теорія акцентує увагу на взаємозв’язку основних складових процесу організації міжособистісних взаємин (лідер – послідовник – ситуація), у якій здійснюється лідерство. Зважаючи на таке розмаїття теорій, визначитись у перевазі тієї чи іншої з них видається непростим завданням. Найбільш слушно, на наш погляд, можна вважати таку класифікацію лідерів: лідер, орієнтований на завдання, і лідер, орієнтований на групу.
Інформаційні повідомлення «Стилі лідерства»
·         Стиль лідерства — сукупність соціально-психологічних при­йомів і засобів, які застосовує керівник чи лідер з метою впливу на залежних від нього людей.
·         Авторитарний стиль характеризується вираженою владою лідера, директивністю його дій, самостійністю у прийнятті рі­шень, систематичним контролем за діями залежних осіб. Авто­ритарний лідер зазвичай не дозволяє іншим втручатися в керів­ництво, піддавати сумніву, оспорювати прийняті ним рішення. Він чітко розмежовує свої права та обов'язки підлеглих, обмежує дії останніх тільки виконавчими функціями.
·         Демократичний стиль відрізняється від авторитарного тим, що лідер постійно цікавиться думкою залежних від нього людей, радиться з ними, запрошує до прийняття рішень, до співпраці у керівництві колективом» чітко не розмежовує власні обов'язки і права залежних людей. Частину своїх повноважень він передає іншим членам колективу і» своєю чергою, бере на себе частину їхніх обов'язків, якщо в цьому є потреба. Демократичний лідер активно підтримує ініціативу, постійно турбується про ство­рення і підтримання в колективі хороших стосунків з іншими людьми.
·         Ліберальний стиль — це така форма поведінки лідера, за якої він фактично відходить від своїх функцій керівника і поводиться в колективі так, ніби він не лідер, а один із членів колективу. Цю форму поведінки можна назвати лідерством лише умовно.
·         Спочатку вважалося, що демократичний стиль лідерства є найкращим. Однак непоодинокими є випадки, коли ефек­тивнішими виявлялися авторитарний і навіть ліберальний стилі лідерства. Зараз же вважають, що жоден з них не можна назвати ні найкращим, ні найгіршим. Ефективність різних стилів залежить від індивідуальних рис лідера, поставленого завдання, рівня розвитку колективу і ситуації, що склалася в ньому.
Мозковий штурм «Що таке лідерство?» (15 хв)
Мета: надати учасникам можливість сформулювати поняття «лідерство»; показати багатоаспектність поняття «лідерство».
Проведення: ведучий пропонує учасникам дати своє визначення поняття «лідерство». Воно має бути стислим і глибоким. Після обговорення визначення записуються на фліп-чарті. Після того ведучий вивішує плакат з визначенням поняття «лідерство», підготовлений раніше.
Запитання для обговорення:
-         Чи можна дати одне визначення поняття «лідерство»?
-         Чи актуальна тема лідерства для вас: якщо так, то чому?
До уваги: у процесі обговорення слід звернути увагу учасників на те, що поняття «лідерство» можна краще усвідомити, якщо розглядати його як набір функцій, а не характерних рис особистості; лідерство складається з навичок, яких можна навчитися й за допомогою яких окремі особи координують свої зусилля для досягнення спільної мети.
Експрес-діагностика «
Вправа «Абетка організатора» (10 хв.)

Мета: визначити позитивні риси організатора.

-        Звичайно, ви розумієте, що для того, щоб бути справжнім лідером, необхідно мати і організаторські здібності? Адже, організаторські здібності пов’язані з темпераментом, індивідуальними рисами людини. Давайте спробуємо разом з вами скласти «Абетку організатора», назвавши позитивні риси його характеру та діяльності. При вході вам було роздано літери. Зараз ви маєте назвати якість на задану літеру, що на вашу думку, має бути притаманна організаторові. Прошу, літера…

А – акуратність, артистизм
Б – безконфліктність
В – відповідальність, ввічливість, відкритість, виразність
Г – горіння, гідність
Д – делікатність, демократичність
Е – енергійність, ерудиція
Є – єдність (спільність інтересів)
Ж – життєрадісність
З – завзятість
І – інтелігентність
К – комунікативність, культура
Л – лаконічність
М – мобільність
Н – надійність, наполегливість
О – оптимізм, оперативність
П – переконливість, постійність, передбачливість
Р – розкутість, розуміння
С – скромність, старанність, спритність, сміливість
Т – товариськість, точність, тактовність
У – уява, уважність
Ф – фантазія
Х – хоробрість
Ц – цілеспрямованість
Ч – чесність, чуйність, чемність
Ш – широчінь (поглядів, планів)
Щ – щедрість, щирість
Ю – ювелірність (у роботі)
Я – яскравість (як особистості)


-        Отже, маючи названі якості, можна бути не лише хорошим організатором, а й справжнім лідером.
Мозковий штурм «Що так довго пояснював молодому Левові Слон?» (10 хв.)

- Повертаємося до легенди. Що так довго пояснював молодому левові Слон? Від чого звук голосу, чи погляд одних людей примушує інших внутрішньо підтягнутися, мобілізуватися і сконцентруватися? Ваші варіанти відповідей….
Малюнковий тест: «Три тварини» (15 хв)
Мета: донести інформацію учасникам проте, що всі ми різні, кожна людина неповторна, завжди наше сприйняття себе відрізняється від того, як сприймають нас, нашу поведінку.
Пропонується учасникам намалювати (написати) трьох тварин. Під кожним малюнком тварини написати по три властивості (риси, якості характеру), які притаманні їй.
Ключ до тесту:
  • перша тварина – це те, як ви бачите сам себе, з чим асоціюєте;
  • друга тварина – яким бачать вас інші люди, які вас оточують;
  • третя тварина – показує те, яким ви є насправді, з цієї точки хору, це є об’єктивна характеристика.
Висновок: цей коротенький експрес-тест приблизно показує, як сприймається особистість, Людина бачить себе з одного боку, Соціальне середовище, люди, що оточують – з іншого. А насправді ми можемо бути зовсім не такими якими себе уявляємо чи нас сприймають оточуючі. Часом, ми не можемо зрозуміти власних вчинків, бажань, думок. Не завжди з упевненістю сказати, як саме відреагуємо на ту чи іншу життєву ситуацію, які почуття у нас з’являться тощо.
Підсумок. Очікування «Клумба» (7 хв.)
Прощання. Вправа «Аплодисменти по ланцюжку» (5-7 хв)
- Ми добре сьогодні попрацювали, і мені хочеться вам запропонувати гру, під час якої аплодисменти поступово «доповнюються»: спочатку починає аплодувати учасник, що сидить з правого боку перший, потім до нього приєднується другий, до них – третій, четвертий і так далі.









Комментариев нет:

Отправить комментарий